Konkrétní zkušenost s Amway

Je Amway podvod, sekta? Není nad to si přečíst zkušenosti bývalého Smaragda, který byl v Amway dlouhou dobu.

Knihu Merchants of deception (překl. Podvodní prodejci nebo Obchodníci podvodu) napsal bývalý Smaragd Eric Scheibeler. Scheibeler píše vlastní zkušenost s Amway byznysem, ve kterém byl téměr 10 let. Normální člověk nepochopí, že v Amway jsou lidi, kteří roky nevydělávají nic – jen kupují předraženého zboží a investují do motivačních pomůcek a seminářů. Scheibeler popisuje manipulaci s lidmi a sektářské praktiky, které se v Amway (motivačních organizacích) běžně praktikují.

Knihu doporučuje odborník přes sekty Steven Hassan a další odborníci, spisovatelé zabývající se touto problematikou (Robert Lawrence FitzPatrick, Deborah Layton, Ruth Carter, Nick DiCiaccio…).

Kniha bohužel není v češtině, ale pro překlad lze použít nějaký online překladač (Google translator, Bing translator).

Stáhnout Merchants of deception zdarma (PDF)

Merchants of deception

39 komentářů u „Konkrétní zkušenost s Amway“

 1. Dle očekávání i zde se jedná jen a pouze o vytláčení zkysnuté zubní pasty za každou cenu, o předávání lží formou „kafemlejnek“ …. o co že jde:

  Prý: „Knihu doporučuje odborník přes sekty Steven Hassan“ … a teď jak je to doopravdy:

  Kdo je to ten „odborník“ na sekty Steven Hassan?

  „V žádné vědecké literatuře, která se zabývá tímto tématem (sektami) nemá Steve Hassan jedinou publikaci – a proč že to?. On totiž NEMÁ ani odpovídající vzdělání v tomto oboru!!! Hassan pouze sám sebe neoprávněně prezentuje jako experta na náboženství a své teorie zakládá na práci psycholožky Margaret Singerové, jejíž teorie byly odmítnuty Americkou psychologickou asociací i četnými americkými soudy jako nevědecké!!!“

  Násilnické sklony Steva Hassana se v minulosti prokázaly při takzvaném „deprogramování obětí kultů“ – Hassan se účastnil tzv. „deprogramování“ dívky – s pomocí dalších mužů ji unesl, odvezli ji na osamocené místo a vyhrožovali jí, že jí zlomí nohy, jestli bude křičet o pomoc nebo pokud se pokusí o útěk. Drželi ji v zajetí 12 dní, ponižovali ji a nutili číst texty, které se kriticky vyjadřovaly o její víře. Další oběť vypověděla, že ji tato skupina svazovala a neumožnila jí spánek.

  To je dost zvrácené, nemyslíte?

  K Hassanově „odbornosti“. V roce 1996 v případu Kendall vs. Kendall (lze najít na internetu, tedy fakta, nikoliv výmysly), okresní soud státu Massachusetts ve Spojených státech odmítl Hassana jako soudního znalce. Hassanova výpověď v tomto případu prokázala, že si účtoval 200 USD za hodinu příprav a 1500 USD za den znaleckého posudku na nová náboženství, přestože nikdy předtím u soudu nesvědčil a jeho jediná kvalifikace byl diplom z nesouvisejícího oboru z večerní školy.

  To jsou ti „odborníci“, o jejichž „argumentci“ se opírají lidé, kteří účelově šíří dezinformace o úplně obyčejném osobním prodeji a svobodném nákupu prémiového spotřebního zboží.

  Taková je pravda nejen o sektách, ale i majitelích takovýchto blogů, jejichž účelem je jediné:

  Vyprovokovat diskusi a vydělat na reklamách díky internetovým návštěvám.

  Může být vyžírkovější způsob vydělávání peněz?

 2. Skteční odborníci, s profesionálním vzděláním v oboru, ověnčení odpovídajícími tituly a doktoráty, totiž hovoří pravý opak, např:

  Za další odborníky jmenujme Dr. Shada Helmstettera, Ph.D.*, který na přímo položenou otázku, zda je Amway sekta, odpověděl:

  Protože se zabývám lidským jednáním, studoval jsem sekty po mnoho let. Amway byznys je pravým opakem sektářské psychologie. Starý mýtus, že Amway je sekta, je podporován jen lidmi, kteří jsou buď dezinformovaní, nebo neinformovaní. Rád bych prověřil jejich výzkum.
  (Working in the field of human behavior, I’ve studied the cults for many years. The Amway business is the opposite of cult psychology. The old myth that Amway is a cult is supported only by people who are either misinformed or uninformed. I would like to examine their research.)

  * Dr. Shad Helmstetter, Ph.D. je autorem třinácti knih na poli osobního růstu, „self-talk“, zvyšování sebevědomí a stanovování cílů. Jeho knihy vyšly ve více než 65 zemích světa. Objevil se ve více než 1200 rozhlasových a televizních programech a opakovaně byl hostem u Oprah Winfrey, ABC, NBC, CBS a CNN News.

  Komplexní článek na téma „Amway nikdy nebyla sektou“ lze přečíst, zadáte-li do Google tento text:
  skutecne-tvrdi-odbornici-ze-amway-je-sekta

  1. Shad Helmstetter je jen vychcánek, který prodává svůj self-motivational bullshit. A to ještě ne solidně:

   – They offer Cd’s or downloads for 250$ claiming once you are done with the materials, Dr.Shaad Helmstetter will call you, give you a an exam by phone, then will send you a signed certificate.

   I ordered downloads a year ago, and got busy with life. For the past few months have been trying to reach The Life Coach Instiute via phone and email…NOTHING. They have never ever not once called me back and I am pissed!

   – I have an even better one. I ordered a package of self-talk cds from the Helmsterr’s company a few years ago and they charged me for the cd’s but they were never delivered. I contacted the company and received no response. Monetary loss was roughly $100-$120. Total scam artist. It’s good that other people realize it too.

   – I feel your pain. I took a program through the Life Coaching Institute in Greenville, SC and couldn’t believe the level of UNprofessionalism, primarily from Dianne Greyerbiehl. She was downright rude. While they were accredited by ICF, they couldn’t get their act together on any level. We spent more time dealing with their poor technology (literally hours) than learning anything. And don’t bring issues up to Diane, as her response will not be what you might expect from a PhD who is a coach.

   Keep looking if you’re thinking about choosing a life coaching school! Alan Seale’s program is amazing and life changing.

   – Unfortunately, RY, I „signed up“ with LCI in 2009, when at the time they did not offer the course as a download, but a shipment of the materials by mail, for the amount of, (and I’m embarrassed to say), $900!!!!! Yes I paid that, however I did receive the materials. I went through the program at my own pace, because of course they say you are free to do this, and then when ready call for your certification interview with Dr. Helmstetter. Well, after about 10 unanswered phone calls and unreturned messages, I finally got through one day and spoke with Levi, who has been there for years, and an appt was made for me for the following week to have the interview. Dr. Helmstetter never called for my appt, and when I tried to call the intitute….no answer. When I emailed….it came back as undeliverable due to being no longer valid. I checked with the BBB and Life Coach Institute is given an F rating for non-response to their customers and non-delivery of materials. I found several other complaints posted on variuous consumer sights about this company. The really sad thing is, if you Google Shad Helmstetter, he is ALL OVER the internet promoting several books, reviews, videos and audios, etc. He portrays a person who helps others in the public forefront, seems to have this positive message of the possibilities of change and success, while his company is taking money from those who are sincerely seeking to improve their lives, and not delivering what is promised. Why is his website still up???? Something needs to be done about this.

   Hmmm, to je tedy kapacita. Asi taková, jako Synek z DIC přes diamanty. Taky se objevil ve spoustě pořadů, dokonce i ve veřejnoprávní televizi. Dnes je za katrem.

  2. Zejména tohle zní zajímavě: I checked with the BBB and Life Coach Institute is given an F rating for non-response to their customers and non-delivery of materials. Takže jsem se mrknul, a ejhle, je to tam: BBB.

   1. Shad Helmstetter je jen vychcánek, který prodává svůj self-motivational bullshit. A to ještě ne solidně:

    Vychcánci zpravidla nemají před a za jménem úctyhodné iniciály dosaženého odborného vzdělání.

    Jak jsi na tom ty? Nebudeme si nic nalhávat, z tvých projevů je zřejmé, že tvůj „self-motivational bullshit“ by si nekopupil nikdo na světě.

    Zatím je patrné, že nemáš vůbec páru, o čem ten člověk s akademickým titulem vůbec mluví, obzvláště když jej srovnáváš z jakýmsi „Synkem z DIC“. Ti dva mají společné jen to, že oba mají ruce a nohy.

    1. 1. Akademický titul ani vědecká hodnost není zárukou kvality osobnosti. Je to jen záruka, že člověk byl dostatečně pilný/nadaný k tomu, aby završil VŠ vzdělání.

     2. Mám magisterský titul ze dvou oborů: Anglická filologie a Německá filologie. Studium úspěšně ukončeno magisterskou státní zkouškou a obhajobou diplomové a ročníkové práce v roce 2004. Až přijedu z chajdy, kde trávím léto, můžu ti sem napsat i číslo diplomu.

     3. Žádný self-motivational bullshit sám nevytvářím, natož abych takové sračky prodával. Kdybych chtěl někomu poradit, jak pracovat se sebemotivací, poslal bych ho za běžným psychologem, který se tomuto oboru věnuje. Je jich u nás dost. Rozhodně bych mu neradil nákup materiálů pochybné kvality.

     4. Nejsi náhodou stejný ACZ, který před časem napsal: „Mgr psychologie je jen titul, ktery kazdy, kdo umi cist a psat, je scopen ziskat za dva roky. Ani nahodou to z dotycneho nedela automaticky odbornika a profesionalniho experta na obchod, ktery existoval na planete o nekolik desitek tisic let driv, nez se psychologove prolobovali do zdravotnictvi.“
     Krom toho, že získat Mgr. z psychologie za dva roky je samozřejmě nesmysl, protože psychologie se studuje jako pětiletý obor, měníš názory na důležitost vzdělání překvapivě rychle. Nebo že bys nám KONEČNĚ začal dospívat?

     1. Nic není záruka kvality osobnosti. Jenže já s tím nezačal. Od rána do večera „pět postrachů“ masíruje český internet bláboly o tom, že jakýsi Hassan doporučuje „Merchants of deception“.

      Kupodivu toto tě vůbec nezaujalo, zcela to ignoruješ, zřejmě ti to přijde úplně v pořádku, ale jinak se můžeš pominout, že nějaký skutečný profesní odborník, který kromě svého profesního titulu má za sebou také uznávanou profesní praxi, má jiný názor, než Hassan, který je v odborných kruzích spíše k smíchu a vzdělání v oboru, ke kterému se vyjadřuje, nemá žádné.

      Takže o co tu vlastně tedy jde? Prostě jen tak prudit? No jak jinak.

      Názory na vzdělání neměním vůbec, mám je pořád stejné, dokážu však ohodnotit rozdílnou úroveň vzdělání mezi Mgr. psychologie a Dr. Ph.D psychologie, notabene s uznávanou praxí a mezi vůbec ničím, minimálně v kontextu s psychologickým tématem.

     1. Zaujalo mě, že majitel těchto stránek odsuzuje Amway, sám však poskytuje reklamu skutečně pochybným podnikatelským aktivitám, například:

      „obchodovanipronovacky.com“

 3. Zaujalo mne, že acz zpochybňuje někoho kdo knihu doporučuje, ale ani slovem se nezmínil o autorovi.

  1. A proč tě to zaujalo?

   Autor článku se odvolává na jistou osobu, která se vydává za „experta“, kterým bez pochyby není. To zase zaujalo mě.

   Nakonec jak sám píšeš a navrhuješ, je třeba intenzivně propagovat také „opačný“ názor. Takže proč to překvapení?

   Na autorovi knihy Merchants of deception je nesporně vidět, že se v Amway velmi dobře vzdělával i praktikoval.

   Ví, jak produkovat efektivně pasivní příjem a také to praktikuje, stejně tak ví, jak obrátit ve svůj prospěch jakékoliv negativum. To vše se naučil v Amway, udělal bych úplně to samé, mít jeho „starosti“.

  2. To je normální, pokud děláte Amway. Měl jsem stejný myšlení jako má ACZ. Vymývá se takhle na seminářích, kde se dbá na to, jak člověk je bohatý (správné názory) či chudý (téměř všichni) a ti mají špatné názory, a proto jsou chudí.

 4. Zaujalo mě, že majitel těchto stránek odsuzuje Amway, sám však poskytuje reklamu skutečně pochybným podnikatelským aktivitám, například:

  „obchodovanipronovacky.com“

  1. Tomu se říká kontextová reklama. Mně se tu zase zobrazují výrobky, které jsem dřív hledal na internetu já. Když si vymažu cookies, bude se mi zobrazovat zase něco jiného. 🙂 Tomu se taky říká pasivní příjem: cena za zobrazení a za proklik.
   Zkus si vymazat cookies, jestli se ti ta reklama bude zobrazovat stále.

   1. Tak jak se tomu „říká“, nebo jak to funguje, je to úplně poslední, co mě na tom zaujalo.

    Já jen jak z některých pasivních příjmů máte kopřivku a z ní vznešenou ochotu zachránit svět plný „nevědoucích“, jiná vzorová letadla zase máte rádi, nebo vám minimálně nevadí 🙂

    To je vlastně celá podstata inkvizice Amway. Všude okolo je nespočet reálných špatností, ale vy se soustředíte na to nejméně podstatné.

    Prostě typická INKVIZICE 🙂

    1. Já snad někde tvrdil, že mám problém s pasivním příjmem. Hledej, kde jsem něco takového tvrdil. Ať si pasivní příjem má, kdo chce. Když mi zaplatíš dvacku za měsíc, klidně ti na svůj web umístím statický reklamní banner na Amway, ZFP nebo DIC.

    2. No vidíš a lidi co chápou, jak funguje tracking a kontextová reklama se pak baví.
     Tobě nabízená reklama se odvíjí především od tvého chování na internetu.

     1. Přesně, a to ani nemusím být ajťák, stačí mít jen trochu všeobecný rozhled.

     2. Vy jste teda DVOJKA 🙂

      Já snad někde psal, že nevím, jak funguje reklama na internetu?
      —-
      Amway nabízí způsob podnikání, které může generovat pasivní příjem. Nic víc. Vy se souhrnně vyjadřujete, že Amway je podvod, sekta a podobné nesmysly. Toliko k tvé obhajobě, že najednou nemáš s pasivním příjmem problém.

      Já souhlasím, kopání do Amway a do lidí okolo ní je pro Vás pouze forma zábavy, tedy nic relevantního.

    3. Tak nevím, působíš dojmem dokonalého demagoga. Amway nenabízí nic jiného než příležitost k získání pasivního příjmu? Nenech se vysmát! Nahánět ovečky, otravovat okolí s nabídkou „skvělého“ podnikání. Tahat z lidí nehorázným způsobem prachy. Oblbovat a vyplachovat hlavy. TOHLE nabízí Amway, protože TOHLE je podstatou jejího podnikání.

     Že nevíš, jak funguje internetová reklama, je patrné z tvého tapetovaného příspěvku. Víš, jsou lidi, kteří umí číst mezi řádky. Ti se tak snadno oblbnout nedají.

     1. Demagog se rozhovořil o demagogii. Jak příhodné.

      Tedy:

      Všichni obchodníci, podnikatelé, producenti, marketéři, prostě všichni, jejichž živobytí je závislé na prodeji produktů či služeb, neustále hledají nové zákazníky. Permanentně.

      Ale u přímého prodeje je to najednou to odporné „nahánění oveček a otravování lidí“. Páni 🙂

      Holt každého otravuje něco jiného. Mě třeba nejvíce otravují vyskakovací reklamy, které v poslední době poskočili do ozvučeného levelu, takže na mě na webových stránkách už dokonce kdosi vykřikuje a obrana proti tomu není snadná. Děsím se dalšího levelu, budou monitory vypínat obraz, když si hned produkt neobjednám?

      Pak mě otravují klasické reklamy, které vysloveně lžou, ale je to prý myšleno a bráno jako reklama a tak se to promíjí.

      Otravuje mě neprofesionalita obchodníků, prodavačů, obsluhy kam se jenom vrtnu. Každý nějak šidí, práci lajdá z mnoha důvodů. Takže koupit v běžné prodejní síti kvalitní produkt či službu není vůbec jednoduchá záležitost.

      A tak se mi za dlouhá léta osvědčila varinata osobního doporučení, když mi někdo, koho znám, doporučí něco, s čím je také velmi spokojen. Dá se říct, že dnes jen trochu dražší produkty a služby nakupuji jen na doporučení lidí se zkušenostmi, které osobně znám.

      A to samé dělají lidé v přímém prodeji. Něco znají, jsou s tím spokojení a tak to doporučují dál a ještě si s tím vydělávají peníze. Ti pilnější pak doslova budují spotřebitelské sítě ….a ….. to je ta …..

      ….. Strašně závadná činnost, hodná nejen nekonečných pomluv, odsuzování a demagogických titulů, prý vymývání hlav a oblbování ….. ale prý je potřeba takové lidské konáníještě přirovnávat k sektám a podvodům.

      No, jak říkám, a pak kdo že je tu DEMAGOG …

     2. Sice vůbec nevím, o čem to tu v souvislosti s mým předchozím příspěvkem meleš, ale asi je to z hladu. Nicméně se ti pokusím odpovědět na body, které jsi nastínil:

      1. Všichni obchodníci, podnikatelé, producenti, marketéři, prostě všichni, jejichž živobytí je závislé na prodeji produktů či služeb, neustále hledají nové zákazníky. Permanentně.
      Ale u přímého prodeje je to najednou to odporné „nahánění oveček a otravování lidí“. Páni 🙂

      Já například nikoho nehledám. Jsem vytížen na 120 % a zákazníci si mě najdou sami.

      Souhlasím, že reklama je součástí dnešní doby. Ale stejně jako u všeho, když dva dělají totéž, není to totéž. Billboardy u silnice člověk vlastně už ani nevnímá, když běží reklama v televizi, jdu na záchod nebo navštívím ledničku. Nejde tudíž až tak o obsah jako o formu. Ta je u (většiny?) MLM odporná, manipulativní, psychologicky nátlaková. Ano, na manipulaci jsou založeny všechny reklamy, ale při jejich pasivním příjmu si mohu v klidu probrat, co je pro mě dobré a co ne. Pokud do mě někdo hučí osm hodin na „semináři“, mně kručí v břiše a vyškolený a kvalitní manipulátor mi klade před mnohasethlavým davem otázky typu „nechcete nám to přeci všem zkazit,“ nemám na odpověď, reakci a hlavně na přemýšlení čas. Takže zhoubná není jen samotná manipulace, zhoubná je její kombinace s nátlakem a časovou tísní.

      2. Holt každého otravuje něco jiného. Mě třeba nejvíce otravují vyskakovací reklamy, které v poslední době poskočili do ozvučeného levelu, takže na mě na webových stránkách už dokonce kdosi vykřikuje a obrana proti tomu není snadná. Děsím se dalšího levelu, budou monitory vypínat obraz, když si hned produkt neobjednám?

      Stačí AdBlock. Nebo nenavštěvovat pornostránky.

      3. Otravuje mě neprofesionalita obchodníků, prodavačů, obsluhy kam se jenom vrtnu. Každý nějak šidí, práci lajdá z mnoha důvodů. Takže koupit v běžné prodejní síti kvalitní produkt či službu není vůbec jednoduchá záležitost.

      Ano, tady se alespoň částečně shodneme. Myslíš si ale, že neprofesionálních prodavačů je u Amway méně než v supermarketu? Proto že dělají tzv. na svém? Ani omylem! V mém oboru také všichni dělají na sebe. Ale je v něm stejný počet rádoby a lumpů jako kdekoli jinde. V tom supermarketu je to stejné. Jsou tam lidé, kteří si váží toho, že mají práci. A pak jsou lidé, kteří halt chodí do zaměstnání a těch 8,5 hodiny nějak překlepou. Procento lenochů je v podstatě všude stejné.

      4. A tak se mi za dlouhá léta osvědčila varinata osobního doporučení, když mi někdo, koho znám, doporučí něco, s čím je také velmi spokojen. Dá se říct, že dnes jen trochu dražší produkty a služby nakupuji jen na doporučení lidí se zkušenostmi, které osobně znám.
      Vidíš, zde se shodujeme zcela (odpověď na bod 1). Nové zákazníky takřka nepřijímám; pokud ano, pak pouze pokud se mi podaří dojednat vysoce nadstandardní obchodní podmínky.

      5. A to samé dělají lidé v přímém prodeji. Něco znají, jsou s tím spokojení a tak to doporučují dál a ještě si s tím vydělávají peníze. Ti pilnější pak doslova budují spotřebitelské sítě ….a ….. to je ta …..

      ….. Strašně závadná činnost, hodná nejen nekonečných pomluv, odsuzování a demagogických titulů, prý vymývání hlav a oblbování ….. ale prý je potřeba takové lidské konáníještě přirovnávat k sektám a podvodům.

      Tady se opravdu nemáme o čem bavit. Soustavně a vytrvale ignoruješ fakta. Obrazové a zvukové záznamy ze setkání fanatiků ti nic neříkají, frenetické skandování oblbovaného davu, který vzývá jedinou modlu — peníze, zřejmě také ne, obyčejný princip obchodní marže, kdy do určitého stupně pyramidy je obchod jednoduše prodělečný, protože marže nastavená tak, aby byl výrobek vůbec ještě alespoň někomu prodejný, nedokáže uživit všechny v linii (nebo minipyramidě) ti zřejmě uniká.

      Pokud se někdo rozhoduje o vstupu do MLM, myslím, že v podobných diskusích najde dostatek informací ze všech tří stran: od verbířů, zkrachovalých dealerů i lidí, i ekonomů, kteří jednoduchými argumenty vyvrací výnosnost podobného typu podnikání v podstatě od 4. úrovně od vrcholu pyramidy. Svéprávný čtenář si jistě dokáže udělat názor sám.

      Ale pokud jsou ti metody nátlaku a manipulace tak cizí, proč vlastně první setkání s „firmou“ probíhá takřka zásadně v davu? Proč na odlehlých místech? Proč je prospekt zrazován od cesty vlastním autem? Nemohu si pomoct, ale celé mi to nápadně připomíná praktiky kapitánů letadel organizátorů zájezdových prodejních akcí pro penzisty. Podobnost čistě náhodná?

      Ale vždyť já vlastně vím, nic jsem nepochopil!

    4. sice si nepsal, že nevíš, jak funguje kontextová reklama, ale prokázal si to: „Zaujalo mě, že majitel těchto stránek odsuzuje Amway, sám však poskytuje reklamu skutečně pochybným podnikatelským aktivitám“.

     1. Uf to mi spadl kámen ze srdce, už jsem měl obavy, že mě o tom snad i přesvědčíte, že jsem to psal 🙂

      Jinak jako obvykle, zase se staráš o „věci“, které jsou vždy úplně mimo téma.

     2. Jako obvykle reaguju, když plácáš blbosti nad míru únosnosti.

 5. Standa: Ať si pasivní příjem má, kdo chce. Když mi zaplatíš dvacku za měsíc, klidně ti na svůj web umístím statický reklamní banner na Amway, ZFP nebo DIC.

  Souhlas, zastávám stejný názor.

  Čili pokud Amway nabízí finanční provizi či odměnu za prodej, nebo zprostředkování prodeje zboží, nechápu, z čeho jste tak šílení, když to lidé dělají.

  Dělají reklamu, resp. marketing za peníze.

  1. Je spousta věcí, které mi na tom vadí:
   1. Způsob verbování nicnetušících nebo psychicky neodolných jedinců, včetně agresivity, verbální i fyzické (zažil jsem opakovaně na vlastní kůži – Amway, Herbalife, DIC a ještě jedno svinstvo, u kterého si už nepamatuji jméno – snažila se mě tehdy zverbovat manželka tehdejšího ředitele Nové nemocnice ve Znojmě).
   2. Gumování mozků naverbovaných oveček.
   3. Lhaní a slibování nereálných cílů.
   4. Pokud neuspěješ, je to jen a jen tvoje vina, protože jsi neschopný.
   5. Každý, kdo není v Amway, je neschopný loser.
   6. V podstatě neprůhlednost celého síťového marketingu, která umožňuje mlžení a oblbování lidí. Lineární provizní systém je mnohem transparentnější, a tím i účinnější.

   Na principu „prodávám dráž, než nakoupím“ mi pochopitelně nevadí absolutně nic: funguje tak tržní hospodářství na celém světě. Nevadí mi, když si manželka kupuje věci od Avonu nebo Oriflame od kamarádky, která si tak přivydělá k mateřské/rodičovské pár stovek měsíčně. Je mi to jedno: když si chce kazit oči řasenkou s obsahem latexu, je to její problém. Vadí mi ta zkažená omáčka okolo některých (vlastně asi většiny?) MLM.

   1. 1. Prosímtě, jak poznáš na ulici nic-netušícího, nebo psychicky méně odolného jedince, obzvláště, pokud v tomto směru nemáš patřičné vzdělání? Ty sám si tak připadáš, cítíš se tak?

    2. Jaký druh agrsivity od distributora Amway jsi zažil na vlastní kůži?

    3. Jak a čím ti byl gumován mozek?

    4. Jak ti byl slibován nereálný příjem? Co ti bylo nalháváno?

    5. Čí byla ve tvém dosavadním životě vina, pokud jsi ty sám v něčem, čemkoliv, neuspěl?

    6. Které materiály Amway tvrdí, že kdo není v Amway, je Loser? Nemohu se zbavit dojmu, že nejčastěji tuhle pitomot vykřikují inkvizitoři Amway jako odůvodnění ke svým inkvizicím. Něco jako: „ty jsi čarodejnice, upálit!“

    7. V čem je marketingový plán Amway neprůhledný? Viděl jsi ho vůbec někdy? Viděl jsi někdy odměňovací plán Amway?

    8. Jak umožňuje síťový marketing mlžení a oblbování lidí?

    9. Ostatní formy prodeje produktů a služeb mlžení a oblbování lidí neumožňují? Opravdu ne?

    10. V čem je odměňovací plán Amway netransparentní oproti jiným formám odměňování?

    11. Jaký je rozdíl mezi tebou zmiňovaným „lineárním“ provizním systémem a tím Amway? V čem je ten tvůj účinnější?

    U které formy podnikání neexistuje „zkažená omáčka“?

    Jen namátkou, minulý týden jsem někde četl, že nějaká firma T-mobile dlouhodobě vědomě okrádala své klienty. Týden před tím zase že jiná firma uzavřela s jinou firmou kartelovou dohodu o zákazu zaměstnávat své lidi u té druhé. Každý týden jedna kauza, jedno děsivé zjištění. Nebo že výrobci IT techniky, kterou si i ty tak rád kupuješ, zaměstnávají za dolar na den malé děti v továrnách v otrockých podmínkách. A td, a td.

    Amway je skrz na skrz zkažená, všichni ostatní jsou „ráj a nebe na zemi“ 🙂

    Znovu kroutím hlavou nad tvrzením, kdo že je tu DEMAGOG 🙂

    1. Takže hezky popořadě:

     1. Verbíři MLM zpravidla neverbují na ulici, ale z předem připravených telefonních seznamů. Je to půldruhého roku, co mě takhle volal bývalý kamarád, kterého jsem předtím 4 roky neviděl. Vyklubalo se z toho ZPF. Kontaktují se kamarádi, známí. U těch mám představu, jak snadno, nebo naopak obtížně podlehnou nátlaku a vidině rychlého zbohatnutí.

     2. a) Bylo to ještě na střední škole, bratru někdy kolem poloviny devadesátek. Bývalý kámoš mě zatáhl na verbovací seminář Herbalife. Když jsem chtěl po dvaceti minutách odejít, protože mě nabídka neoslovila a taky jsem neměl 18, abych si mohl zřídit živnost (tehdy jsem ještě ani pořádně neměl tušení, co MLM vlastně je), zastoupilo mě nějaký ucho v barevným saku dveře. Požádal jsem ho slušně, aby uhnul, protože jsem na odchodu. To ucho mi sáhlo na solar, až to zabolelo, s tím, že nikam nepůjdu. Už tehdy jsem měl k devadesáti kilům, takže pro mě nebyl problém sušince ruku zkroutit a odstrčit.

     b) Spolužák ze základky mě pozval na cosi, co měla být obchodní prezentace. Vyklubal se z toho Amway, a protože už jsem věděl, co je MLM zač a měl jsem předchozí zkušenost s Herbalife a ze Znojma, otočil jsem se ještě v předsálí. Tehdy na mě začal „kamarád“ vyvíjet nátlak, že už za mě zaplatil účastnický poplatek. Vytáhl jsem z peněženky třistapáďo, ale dozvěděl jsem se jen hysterickým řevem, že jsem špína, hajzl, socka a že v životě nic nedokážu. Pak se takřka opakovala situace ve dveřích. Tady jsem pánovi v obleku a okopaných polobotkách řekl, že pokud mě nehodlá pustit ven, zavolám okamžitě policii. To už totiž byly mobilní telefony. Když jsem telefon vytáhl, ten gauner mi ho chtěl vzít. On to tehdy odnesl zlomeným nosem, já z toho měl málem podmínku. Naštěstí policajti byli ve finále rozumní a ani ta gorila nepodala trestní oznámení. Asi věděla, kam by to celé dospělo. Takže pořádková pokuta a konec.

     c) Poslední případ byl zmiňovaný kamarád, který začal dělat ZPF. Že prý se mnou chce probrat finanční poradenství a pojistky. Fajn, řekl jsem si, pokud dokáže zlevnit pojistky, nejsem proti, pokud nabídne solidní finanční produkty, také ne. Koneckonců, v devadesátkách to byl velmi úspěšný importér koupelnové keramiky a doplňků. A především jsem ho znal jako slušného člověka. Borec přišel k nám domů a vzal si s sebou posilu. Následovala hodina plácání o hovně, završená nabídkou seminářů, na kterých se ze mě měl stát finanční poradce. Kua, už to tady bylo zas! Dal jsem jim nicméně ještě jednu šanci. Předložil jsem současné pojistné smlouvy a zeptal se, co s nimi udělají. Současně jsem jim nastínil majetkové poměry s tím, že jsem konzervativní investor a spekulace mě nezajímají. Borec mi na kus papíru rukou načmáral cosi o podílových investičních fondech, stavebku pro mé dvě děti a nějakých investicích do hotelů, což mě úplně dostalo. Na otázku, kdo za nimi stojí, zda mohou předložit rozvahy a výsledovky za posledních pět let plus aspoň dvě z doby před tzv. krizí mi kecka odpověděl, že to je otázka na jeho manažera, že to jsou důvěrné informace. Pochopitelně, že nejsou, protože si je můžu dohledat na internetu během pěti minut!
     S pojistkami hošani samozřejmě taky neudělali nic: zlevnit by je prý dokázali jen zvýšením spoluúčasti nebo snížením pojistné částky. Ale rozhodně by mě prý nabídli přejít od mé pojišťovny ke Kooperativě, protože prý platí a platí rychle. S tím už jsem měl ale taky předchozí zkušenost, takže jsem pány vyprovodil se slovy, že mě okradli takřka o dvě hodiny drahocenného času. Bývalý kamarád se na mě ve futrech osopil tak, že vzbudil dvě mimina (máme dvojčata). Řekl jsem mu cosi hezky od plic. Do půl roka mi volal s tím, že se omlouvá a že mi děkuje za to, jak jsem ho tehdy vyhodil, protože jsem mu pomohl otevřít oči. Vrazil prý do toho majlant, takže jel do Británie sbírat jahody: inženýr — strojař.

     Takže mám-li to shrnout: omezování osobní svobody, pokus o krádež, fyzická inzultace, verbální inzultace. Tři kamarádi v hajzlu a málem totální rozkmotření s bráchou kvůli DIC.

     3. Manželka tehdejšího ředitele Nové nemocnice ve Znojmě mě pozvala na obchodní prezentaci. Časově to zapadá mezi Herbalife a Amway. Seděl jsem u stolu (bylo to na znojemském zimáku) s naprosto neznámými lidmi. Když se hned zpočátku začali všichni zouvat (ten puch bych nikomu nepřál), začal jsem si říkat, že ti lidi jsou nějací vadní. Hlavou mi bleskl Herbalife, ale ještě jsem jim dal šanci. Paní nemocniční ředitelová asi deset minut plácala na pódiu, pak řekla nějaké zaklínadlo, zvedla ruce a všechna ta zutá paka si stoupla na židle a začala odříkávat nějaké modlitby za úspěch. Takovou davovou psychózu jsem do té doby neviděl ani na fotbale, a to na Flintu chodím od půlky osmdesátek. Když se na mě jedna moje spolusedící obořila, proč nestojím na židli a nemodlím se, že prý jestli jí chci zkazit úspěch tím, že s ní nepotáhnu za jeden provaz, popadl jsem kabát a upaloval, seč mi nohy stačily. Pochopil jsem, odkud vítr vane. Ti lidi tam na tom zimáku byli naprosto jednoznačně sekta, která vzývala boha — úspěch, ke kterému se modlila. Ta baba na pódiu, to byl Ježíš: prostředník mezi bohem — úspěchem a jimi, obyčejnými smrtelníky. Nejsmutnější byl pohled na to, jak se osmdesátiletá babička škrábe na židli, aby se mohla pomodlit. Když jí to nešlo, celá se chuděrka roztřásla a rozplakala. A víš co? Nikdo jí nepomohl. Až já.

     4. Do půlroka jachta, vila v Karibiku, limuzína s řidičem? Že jsi náctiletý juhan, který nic neví o světě? Neva! My z tebe za měsíc uděláme prvotřídního byznysmana. Podívej, kde začínal tvůj upline a kde je teď. A to dokázal za dva měsíce. Samozřejmě s pomocí svého uplinea, protože bez něj by byl jen obyčejná nula, socka, která chodí do práce a dělá na své šéfy.

     5. Já naštěstí zatím vždy uspěl: měl jsem k tomu vytvořené všechny podmínky, především špičkové rodinné zázemí. A také setsakra velkou dávku štěstí. Jediné, v čem jsem neuspěl, byl kdysi pokus o vrcholový sport, ale tam to halt s diabetes 1. typu daleko nedotáhneš.

     6. Netvrdím, že je to napsáno v oficiálních tiskovinách. Tak blbí nejsou ani v Amway. Ale stačí si poslechnout Hassmana, stačí si poslechnout zmanipulované ovce, které ti to řeknou do očí. Opět osobní zkušenost, které ale určitě nebudeš věřit.

     7. Ano, bývalý spolužák mi ho kreslil. Asi blbě, nicméně výsledek je ten, že jsem z toho nepochopil zhola nic. Možná je taky chyba v mé představivosti.

     8. Právě tím, že je neprůhledný: čím menší průhlednost, tím snazší mlžení a zastírání.

     9. Ovšem že ano. MLM na tohle rozhodně nemá patent, ale to jsem nikdy netvrdil. Poddajný člověk je oblbován denně: na ulici, v televizi, v obchodních regálech.

     10. Když nakoupím za 1 000 a prodám za 1 350, vím okamžitě, jaký mám hrubý zisk. Vím přesně, jaký musím mít měsíčně obrat, abych dokázal dostát svým závazkům. Kolik budu mít v tomto triviálním případě peněz z MLM? Odpověď? Záleží na tom, na jaké úrovni se nacházíš. A pak jsou tady taky emelemka, kde musíš nejprve nasbírat určitý počet bodů, abys měl vůbec nárok na výplatu provize. Mazec! V obchodování s přímou marží navíc určuji cenu já na základě nabídky a poptávky. Nikdo mi shora nepřikazuje minimální ani maximální cenu. Trh je transparentní, ne pokroucený.

     11. Viz výše. Plus, ZPRAVIDLA platí, že čím větší průhlednost a přímočarost procesů, tím vyšší je jejich účinnost. Proto se například ve štíhlé výrobě vše maximální zjednodušuje a vše jde v přímé linii. Je zde naprosté minimum vztahů „když — pak“.

     Toliko moje odpovědi. Jenže víš, diskuse není rovnocenná, pokud se jeden ptá a druhý odpovídá. To je výslech. V diskusi se táže a odpovídá vzájemně. Argumentuje. U tebe jsem prozatím viděl jen to, že jsi veškeré otázky a argumenty, které ti byly předloženy, taktně přešel, nebo je v lepším případě nazval demagogií. Nerad se uchyluji k útokům ad hominem, ale ty jsi musel být před převratem slušný kádr!

     Tím končím diskusi — nediskusi, protože s fanatikem se diskutovat nedá. O ničem.

     1. Tvůj příběh je neuvěřitelný 🙂 Jak je to dlouho? 15-20 let?

      Nevím sice jak to funguje v Herbalife a ostatních dnes, ty mě nezajímají a o to víc nelákají, naprosto přesně však vím, jak to funguje u Amway a alespoň mám jen další potvrzení, proč je nejlepší v porovnání s konkurenty v MLM.

      Já jsem byl pozván na seminář od svého kamaráda, se kterým jsme společně dělali stejnou profesi. Že se jedná o Amway jsem věděl předem, znal jsem ji už z 90-tých let z prezentací tehdejší doby, kdy první pionýři naháněli moji manželku s jakousi drátěnkou a leštili jí punčocháče s ukázkou, že ta drátěnka je určitě neprodře.

      Následně si čistili zuby přípravkem na úklid, aby ukázali, jak je nezávadný. Produkty mě tehdy nijak nezaujaly, ale firmu jsem normálně vnímal. Takže jsem věděl, o co zhruba jde.

      O to víc mě překvapilo, že žádné ze zkušeností z historie, se už nekonaly. Nejzkušenější vedl přednášku – marketingový plán, ukázal princip prospektování, jak funguje odměňování a oceňování, několik témat o produktech a představení nejúspěšnějších v týmu. Tečka. Šlo se domů.

      Nikdo mě neobstoupil a nikoho jiného také ne. Nikdo za mě nic neplatil, nikdo mi nic nezakazoval, sponzor kamaráda se mě úplně klidně a normálně vyptával na logické věci a zkušenosti.

      Nikdo se s nikým nerval, nikdo nevolal policii, nikdo nestál na židlích, netleskal, nemodlil se k nikomu, žádné takovéhle pitomosti jsem po dva roky cestování po seminářích po střední Evropě NIKDY NEVIDĚL. NIKDY. Mám hromadu fotek i nějaká videa, nic takového na nich prostě nenajdu.

      Takže mohl bys mi tedy konečně vysvětlit, na co bych měl jakože nadávat? Když se mi ale vůbec nic nestalo a neznám osobně nikoho, KOMU ANO? Jen občas čtu tyto hrůzostrašlivé příběhy na internetu. Ale jinak nikde jinde.

      Jelikož jsem neprotestoval (neviděl jsem žádný důvod) následovalo tedy logické pozvání na komplexní prezentaci produktů, kterou jsem prostě přijal, protože jsem na ně byl zvědavý. Ani tohle už není normální? Hm?

      A víš co? Líbili se mi a líbí dodnes. A nejen mě, mám celkem rozšířernou rodinu a každý si oblíbil něco. Takže co, už jsem tedy sektář a vygumovaná palice? Vážně tomu věříš?

      Na semináře jsem si vždy jezdil jak jsem chtěl, dělali a dělají to všichni, koho jsem v Amway kdy znal. A proč taky ne?

      Nicméně napadá mě vzpomínka na zaměstnání, kdy jsme museli všichni jezdit na všechny firemní „akce“ autobusem, jak si přál ten „velký firemní bůh“. Asi to byla nějaká sekta, nebo co 🙂 No, už jsem odtamtud naštěstí pryč.

      Takže následovala úplně dobrovolná registrace, a začal jsem obchod s produkty.

      Co mě však záhy oslovilo víc, byl ten vygumovávací vzdělávací program. Ten se mi zalíbil okamžitě, cítil jsem, že něco takového jsem hledal a snad i potřeboval a okamžitě jsem začal využívat jeho obsah ve své profesi. Díky němu jsem dnes tam, kde jsem, resp. o nespočet levelů dál, než jsem byl tehdy.

      Ani já dnes už zákazníky nehledám, ale jenom proto, že nabízím služby, které opakovaně poptává několik zásadních klientů v objemech, které mému týmu pokryjí dodávky naší produkce trvale i na několik let dopředu.

      To ale není obvyklé ani tradiční, zejména pak v oblasti obchodu se spotřebním zbožím, tak mě laskavě netahej za slovíčka.

      ALE NEJPRVE JSEM JE MUSEL NAJÍT A ZÍSKAT. Oni o mě nikdy předtím neslyšeli, stejně jako většina lidí nemá žádnou zkušenost s proddukty Amway.

      Takže logickým přístupem je hledat a prezentovat. Je to tak?

      A pokud by chtěl někdo naučit to, co dělám já, musel bych mu říci postup, jaký jsem dělal já, to jest nauč se tohle a tohle, najdi si zákazníky, odprezentuj jim své služby či produkty a vždy o ně řádně pečuj.

      Nic jiného lidé v Amway, ani ve většině obchodního podnikání nedělají.

      Tvé příběhy jsou veskrze násilnického charakteru. No, opakují se s podezřele podobným průběhem a bohužel, jediný, kdo se v každém tom příběhu vyskytuje, jsi ty. Jinak všichni a všechno bylo pokaždé s někým jiným.

      Úpřimě, tvé vystupování zde mi tak připadá od počátku. Řek bych, že jsi násilnický týpek, který nejde pro ránu ani invektivy daleko a klidný rozhovor o věcech, které k smrti nesnášíš, nezvládáš. Zcela zřetelně se projevuješ jako typický provokatér, takže těm tvým příběhům bych snad i uvěřil.

      P.S.:

      Kolik vsadíš na moji předlistopadovou historii z hlediska slušné kádrovitosti? Dáš svůj měsiční příjem?

      Tvé hodnocení Amway jako PYRAMIDA je směšné a především pramení z totální nevědomosti (nakonec jsi k té Amway vlastně ani nečuchnul, neboť jsi zdrhnul ješt dřív, než ti mohl někdo něco vysvětlit) a především nahromaděného množství předsudků.

      Přečti si o pyramidách tohle:
      http://home.karneval.cz/01070036/pyramida.pdf

      Ale nezaručuji ti, že něco z toho pobereš, pochopíš. To neumím.

 6. Ještě k té KRAVINĚ o NIC NETUŠÍCÍCH, NEBO nebo psychicky neodolných jedinců:

  Znáš nějaký případ z historie, kdy nic netušící, nebo psychicky neodolný jedinec, vybudoval nějaký vlastní byznys? Že by takový člověk dokázal efektivně a úspěšně prezentovat produkty, oslovovat efektivně a úspěšně jiné potenciální zákazníky, že by byl odolný proti všudypřítomným pomluvám a odrazování?

  Proč bych měl proboha do byznysu Amway lákat lidi, o kterých předem vím, že budou jen přítěží bez jakéhokoliv efektivního výsledku? Proč?

  Napadá tě nějaká „ne-demagogická“ a především smysluplná odpověď?

  Jak bys mi vysvětlil situaci a stav, kdy stějně zaprutilý odpůrce, jako jsi ty, po léta odolávající a povyšenecky s odstupem se vjadřující k Amway, najednou „prohlédne“ a po pěti letech práce si vybuduje distributorsko/spotřebitelskou síť a kvalifikaci na úrovni třeba Platiny?

  Jak se to tak může stát? A když už se to stane, co z toho tedy vlastně vyplývá?

  Že i ten největší odpůrce to může dokázat, že to prostě jde?

  Nebo že nikdo takový zaručeně neexistuje?

 7. Zdravím.

  Já když končil s Amwayem, tak to ze mně všechno spadlo – stres, hnaní se za něčím, co nechci apod., ještě dnes si pamatuji ten den. Bohužel jsem do toho byl velmi zapálený a poslouchal je, takže se to neobešlo bez následků z manipulace, která je na Cds, seminářích…

  Pokud se rozhodnete důvěřovat těmto lidem, tak máte zaděláno na problém.

  Oni určují co je a není pravda na základě AUTORA/GURUA. Proto na netu můžete vidět Amwayáky, kteří diskutují a rozvádí různé teorie, vyvrací jasně pravdu a tu okomentují na základě „své“… Oni jsou tak vedeni. Nedokáží ba nechtějí přemýšlet. Zajímá je jenom, co řekne GUru/autor, protože ten je „bohatý“, ostatní jsou chudí.

  Samozřejmě dlouhodobí členové mají skvěle naučený chování. Dopředu ví, co a jak říct, kdy se usmát a co to s Vámi udělá. Po letech mi došlo, co ti zmrdi se mnou udlěali a jak mi lidi, se kterými jsem měl dobrý vztah, lhali a byl jsem jim u …. Všiml jsem si toho, když jsem Amway dělal, ale ignoroval jsem to.

  Samozřejmě pokud dělá člověk Amway dlouho a chtěl by znát pravdu, tak od Amwayjáků ji nedostanete, jejich pravda (lež) je pouze to, co řekne Guru, nebo co souvisí s podporou jejich „byznysu“.

  Pokud s Vámi začnou manipulovat, tak si všimněte čemu věříte a proč a zjistíte, že těm věcem věříte jenom proto, že to řekl Hassmann nebo Kiyoyaski či jiný guru. Oni samozřejmě ví, že většina lidí si toho nevšimne a podvědomě se tím, co do Vás dali, budou řídit, protože to budou pokládat za své..CHYBA.

  Samozřejmě pokud tyhle věci máte, jděte za psychologem, nebo někým o kom víte, že Vám dokáže pomoci, pokud nevíte, jak se těch věcí zbavit.

  Jde o to, že oni do Vás pak nahází to, že si nemáte důvěřovat a věřit a že máte věřit jim, člověk, co tohle udělá, se otevře těm jejich esotericým lžím apod. a ani si neuvědomí, jakou paseku to může v jeho životě udělat. Následky – budete si myslet, že peníze není normální mít – takže prodělek v Amway bude pro Vás normální..apod.

  Nebo budete mít problém s kritikou. Budete ji absolutně ignorovat aniž byste si ověřili to, jeslti to, co kritik píše je pravda. Podívejte se na svý chování a sami uvidíte.

  Doporučuji si také zjistit něco o sektách a o Amway lidech. Zde moc knih a článků o manipulaci není, ale v němčině, angličtině či polštině naleznete více.

 8. Proc k jednoduchemu faktu, ze jsi se trapil necim, co jsi nechtel, vymyslis ten nastrojeny a vsudestejny pribeh?

  Proste jsi zkusil delat neco, kde jsi zahy pochopil, ze te to nijak nebavi, ani nenaplnuje.

  Zadne jine realije v tom nejsou, tak se tu nesnaz vnutit vsem ostatnim iluzi, ze kdyz se neco nelibi tobe, tak pak uz nemuze nikomu.

  P.S. Cele to vypada jako obvykla, opakovana provokace, bohuzel plna lzi a vymyslu, pro jediny cil: Opet trochu rozproudit diskusi o Amway a zvednout si prijmy za webovou reklamu.

  Ze?

  LEE: obvinujes lidi z Amway z mnoha nepravosti.

  Povis jim to „do oci“ na Amway-fakta ….?

 9. A jak jsi na to přišel? Ty jsi mě někdy viděl? Ty víš, čím se živím, jak žiju, jakou mám rodinu, děti, vnuky?

  Ani jedno ztoho.

  Takže jen vaříš z vody a žvaníš nesmysly.

  Tvé zrychlené a náhlé „extempóre“ zde spíše vypadá na nějakou objednávku „provozovateleů tohoto portálu, protože mu klesá trafic, tudíš procenta z reklamy.

  Holt to je ta chamtivost, někteří lidé pro pár korun klidně lžou jako když tiskne.

 10. Kluci proč se nepodíváte na fakta?
  Jaká je historie firmy?
  Jaký je mezinárodní rating?
  Souhlasím s váma, že pokud se dostane k veslu hlupák, podvodník tak spolupráce s ním bude k pláči. Tak se to stalo v mnoha případech i v Amway a výsledkem bylo spousty zklamaných lidí a vytvoření špatného podvědomí o firmě. Kde jsou ale ti hlupáci a podvodníci dnes? Můžete o nich říci, že jsou úspěšní i mimo Amway? Vsadím se, že ne, hlupák zůstane hlupákem, pokud s tím sám nechce něco udělat. Vezměte si konkrétní případy lidí a podívejte se jak byli úspěšní před a po podnikání v Amway. Co se týká vymývání mozků tak všichni si je nějak nechávají vymývat, každý si jen vybírá od koho. Udělejte si vlastní, osobní názor, když se budete třeba ženit taky dáte na radu kamarádů, nebo si pečlivě vyberete partnera každý sám?
  Nic jen jsem to tady proběhnul, už se vracet nebudu, přeju vám ať se daří a jen nakonec uvedu, že je nádherný když se člověk může svobodně vyjádřit.

  1. Jirka: Historii firmy a jejich soudních a jiných sporů samozřejmě autoři znají. Rating firmy, např. Dunn and Bradstreet a jiné, hodnotí ekonomické schopnosti firmy, např. se hodnotí faktury po splatnosti a různé ekonomické ukazatele, cash flow atp., tedy toto hodnocení je zcela něco jiného, než co dělají a čeho se dopouštějí švarcsystém ičaři, kteří jsou tzv. distributory. Jediné, co z toho plyne, je, že když ičař někoho vmanipuluje do Amway, může si být jistý, že dostane včas své procenta za povinně/nepovinné nákupy nebožáka, kterého zrekrutoval.

   Díky za radu, vlastní názor jsme si samozřejmě udělali.

 11. No a pokud zatím nemáš ŽL, tak dostaneš odměnu v bodech. Které vyměníš za zboží, které prodáš a máš ihned čistý zisk. Přece nebudeš zbytečně platit daně, sociální a zdravotní pojištění když nemusíš. A to zcela legálně… Jinak tomu se říká bártr.

  1. Michal: jen věcná poznámka, oni ani se ŽL v naprosté většině neplatí daně, neb skoro všichni podle daňových přiznání prodělávají. Abys platil daně, tak bys musel být v zisku a to se v Amway povede maximálně několika lidem. Vždyť i firma Amway sro je v dlouhodobé ztrátě.

Napsat komentář